top of page

Kategoriler

Kullanılmış Tekne Satın Almak

Güncelleme tarihi: 9 Ara 2020

Süreci nasıl kontrol edeceğimizi biliyorsak; ikinci el tekne almak, genellikle istediğimiz tekneye sahip olmanın en etkili yoludur. Yeni tekne satın alırken çoğu detayı (yerleşim ve opsiyonlar) kendimiz seçeriz. Bu işlem için fazla kafa yormayız. İmalatçı bize sunar, biz ise şıklardan seçeriz. A, B, C, D ve/veya HİÇBİRİ. Bu detaylar ile ilgili olarak, herhangi bir kıyas yapma lüksümüz de bulunmamaktadır. Öyle ya, hangi tekne ile yapacağız? Oysa, ikinci el tekne alımlarında; tekneyi en küçük ayrıntısına kadar detaylandırma, diğer ikinci el tekneler ile gerek fiyat, gerekse dizayn (yerleşim ve opsiyonlar) açısından karşılaştırma ve ona göre seçim yapma şansımız bulunmaktadır. İkinci el tekne pazarında, yeni/eski, klasik/modern, fabrika standardı ve/veya tamamen özel imalat çok fazla tekne bulunmaktadır. Seçenekler arasında o kadar çok tekne vardır ki; gerek ebat, gerekse cins ve fiyat açısından “Herhangi bir limit yok.” diyebiliriz. Bütçemizi üç aşağı, beş yukarı denk getirdikten sonra; işin büyük bir kısmını zaten halletmiş oluruz.

İkinci el teknelerin yeni tekneler kadar cazibesi olmadığı fikrine gelince, bu konu tamamı ile kapitalist bir düşünceye hizmet etmekle birlikte, oldukça yanlış bir söylemdir. Kullanılmış bir tekne; aslında, fabrikadan yeni çıkmış bir tekneden daha yetenekli, yetkin ve güvenilirdir. Çünkü; iki veya üç yıllık titreşim ve darbelerden sonra, tüm mekanizmalar, gevşek vidalar ve kusurlu sistemler ortaya çıkmış, teknenin tüm sorunlarına ise, garanti kapsamında müdahale edilmiştir. Ayrıca, sıfır tekne alım süreci ikinci el tekne alım sürecine göre daha sıkıntılı olabilir. Siparişten sonra; gerek teknenin fiyatı, gerekse teslim tarihi uzayabilir. Oysa, ikinci el teknelerde; gördüğünüzü ve/veya dokunduğunuzu, elbette beğendikten sonra, denizde teslim alma şansınız bulunmaktadır. İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Eğer süreci düzgün bir şekilde yönetebilirsek, doğru tekneye sahip olabiliriz. Bizim elimizdeki ikinci el teknelere buradan ulaşabilirsiniz.



Doğru Tekneyi Bul.

Tekneyi kullanmaktan vaz geçtiğimiz anda; teknenin işletme maliyetleri de sırtımıza bir kambur gibi çökmektedir. Hiç kullanmadığımız tekne için, marina bağlama ücretleri, bakım maliyetleri, sigorta ve çeşitli vergiler adı altında tonla para ödemek zorunda kalırız. Eğer kullanırsak; bu ödeme ve maliyetler gerçekten anlamını bulacaktır. Önemli olan kullanabileceğimiz ve işletme maliyetlerini karşılayabileceğimiz bir tekne seçebilmektir. Bu sebep ile doğru tekne seçebilmek için her türlü dergi, web sitesi, kullanıcı yorumlarını okumak ile birlikte; diğer tekne sahipleri ile sohbetler etmek ve hatta almayı planladığımız tekneyi bir müddet kiralamak çok doğru bir seçim olabilecektir.

Tekne seçimi yaparken; tekneyi birlikte kullanacağımız insanların görüş ve önerilerine de açık olmamız gerekmektedir. Sözgelimi; uzun seyirler yapacak mıyız? Balık tutmak istiyor muyuz? Çocuklarımız su sporları ve çeşitli oyuncaklardan hoşlanıyor mu? Teknede misafir ağırlamayı düşünüyor muyuz? Peki; teknede, yatılı misafir ağırlamayı düşünüyor muyuz? Eşim özel bir tuvalet (en-suit) istiyor mu? Çocuklar güneşlenme yeri istiyor mu? Baktığımız teknenin büyüklüğü; ailem ve bütçem açısından gerçekten uygun mu? Güçlü ve ilgi çekici bir dingy ister miyim? Ne kadar hız, menzil ve yakıt tüketimi teknemin tadını sonuna kadar çıkarmamı sağlayacaktır? Bu ve benzeri soru listesi, düşündükçe uzar, gider. Bu yüzden acele etmememiz en hayırlısıdır. Aramamıza ciddi bir şekilde başlamadan önce, iki veya üç tekne modeli belirlememiz en güzel yöntem olacaktır. Ve elbette; bu listedeki tekneleri satın alabilecek sağlam bir bütçeye sahip olduğumuzdan da emin olmamız gerekir.


Tekneleri Gör.

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Bence inanmayın. Bir tekne hakkında heyecanlanmaya başladığımızda; mantıksal dürtüleri bırakarak daha duygusal bir boyuta geçmişiz, demektir. Bu aşamada; önceden çalıştığımız bir çok detayı atlayabileceğiniz gerçeğini unutmamalıyız. Bu sebep ile tekneyi gezerken mutlak suret ile bir kamera ile çekim yapmamız gereklidir. Teknenin içerisindeki her kuytu, köşeye girip, teknenin bir ucundan diğer ucuna kadar her şeyi fotoğraflamak çok doğru bir yöntem olacaktır. Eve döndüğünüzde; bir fincan çay ile sakin ve rasyonel bir şekilde, çekmiş olduğumuz fotoğraf ve videolar üzerinden tekneyi tekrar inceleyebiliriz. Bu sayede; tekne ziyaretimiz esnasında gözden kaçırmış olabileceğimiz tüm ayrıntıları, teknenin düzenini, güçlü ve zayıf yönleri daha gerçekçi bir şekilde anlayabilirsiniz.


Doğru Soruları Sor.

Tekne sahiplerinin (satıcıların); tekneleri hakkında ki olumsuz bilgileri bizlerle paylaşmasını beklemek; oyunu baştan kaybetmiş olduğumuzun bir göstergesidir. Takdir edersiniz ki; tekne sahiplerinin, böyle bir yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Tekne karaya mı oturdu? Büyük bir onarım ihtiyacı mı var? Ya da bunların hepsi gerçekleşti de, an itibari ile, izlerini göremiyoruz. Tekne sahibinin bizi yönlendirmesine izin vereceğimize kendisine doğru soruları sorarak süreci daha belirgin hale getirebiliriz. Nasıl mı? Tekneyi görmeye gitmeden önce ödevimize çalışmamız gerekiyor. Tekne marka ve modeline göre ön bir çalışma yapmamız lazım. Bu ön çalışmada belirlediğimiz soruları bir köşeye yazmamız gerekiyor. Tekne ziyareti esnasında ise; sorularımızı sorarak cevaplarını not etmemiz önem arz etmektedir. Bu cevaplar, sonraki aşamada bizim işimize çok yarayacak. Satın alma işleminin daha kararlı bir seviyeye ilerlemesi durumunda; her iki tarafın üzerinde anlaşacağı satış şartlarını özetleyen Satın alma sözleşmesinde yer alan ayrıntıları bu şekilde daha belirgin hale getirebiliriz.


İkinci el tekne satın alırken önemli iki konuyu daha araştırmamız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi ünvan, diğeri ise finans konusudur. Birincisi ; satıcı, teknenin tek ve/veya yasal sahiplerinden biri mi? İkincisi; teknenin herhangi bir kredi borcu var mı? Belki de, tekne edinilirken bir finans kurumu ile anlaşılmış, tekneye ait ödenmemiş bir kredi ve/veya leasing kullanımı olabilir. Tekne dahilinde; Satıcının, teknenin tek ve/veya yasal sahiplerinden birisi olduğunu kanıtlamaya yardımcı olacak birkaç belge bulabilsekte, satın alma işlemine geçmeden önce, her iki konuda da satıcıdan yazılı güvence almak en akıllıca işlem olacaktır.


Geçici bir fiyat üzerinde anlaş

Tekne inanılmaz güzel. Bize uyuyor. Tüm ister ve kriterlerimizi karşılıyor. Tekneden her yönü ile memnun ve devam etmek istiyoruz. Evet; şimdi, bir fiyat üzerinde pazarlık yapma zamanı. Satıcı ile aramızda bir rakam belirledikten sonra; üzerinde uzlaşı sağlayarak imza altına alacağımız bir “Satış ve Satın Alma Sözleşmesi” oluşturmak için çalışma zamanı. Bu sözleşme hem bizim hem de satıcının hak, menfaat ve hukukunu düzenleyecek içerikte olmalıdır. Bu hizmeti, herhangi bir acentadan da satın alabiliriz. Neler mi yapılması lazım? Elbette teknenin bir envanter listesinin çıkarılması lazım. Sörvey ve deniz tecrübeleri sonrasında tatmin olunmaması halinde yola nasıl devam edileceğinin belirlenmesi lazımdır. Alıcı ve/veya Satıcı’nın, hangi şartlara göre hangi aşamada satıştan vaz geçebileceğini, hangi şartlara göre satış işlemine devam edebileceğinin belirlenmesi gereklidir. Kaporanın verilmesi, kalan bakiyenin ödenmesi vb. gibi bir çok konuyu kapsayan ve her iki tarafıda ilgilendiren bir sözleşmenin hazırlanması zorunludur. Bizim uyguladığımız örnek sözleşme metnine buradan ulaşabilirsiniz.


Bir sörvey bul.

Tekne sörveyi, teknenin anlık fiziksel durumu ve piyasa değerinin profesyonel bir şekilde tespit edilebilmesi için oldukça önemlidir. Tekne sörveyi sayesinde; tekneyi satın almadan önce, teknenin iyi ve kötü yanlarını tespit ederek, hangi kalemlerin elzem, hangilerinin ise ertelenebileceğini öğrenme şansımız bulunmaktadır. Hatta tekne sörveyi sonucunda ortaya çıkan duruma göre, tekne sahibi ile daha önceden anlaşmış olduğumuz geçici fiyat üzerinde tekrar konuşabiliriz. Satıcı tarafından daha önce yaptırılmış bir sörveye istinaden düzenlenmiş bir raporun bulunması çok güzeldir. Lakin bize pek faydası olmayacaktır. Takdir edersiniz ki; geçen zaman içerisinde, herhangi bir kaza, ihmal veya arıza meydana gelmiş ise, bu raporda yer almayabilecektir. Bu sebep ile, kendi sörveyimizi ya kendimiz yapacağız, ya da yaptıracağız. Marmaris'te konuşlu sörveye ulaşmak için, buraya tıklayabilirsiniz.


Sörvey sonunda çıkan rapora göre, tekne fiyatında bir indirim talep etme ve/veya tekne için vermiş olduğunuz teklifi geri çekme şansımız olabilecektir. Tekne sahibi; ya satıştan vaz geçecek, ya da fiyatta indirime gidebilecektir. Bazı tekne sahipleri, indirime gitmeyip; sörvey raporunda bulunan eksiklikleri tamamlama yoluna da gidebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında sörvey işlemi, özellikle ikinci el tekne alımı esnasında, elimizi güçlendiren bir uygulama olarak göze çarpmaktadır. Söz konusu rapor sayesinde, gönlümüz rahat bir şekilde satınalma sürecini tamamlama şansımız olacaktır. Sörvey raporlarında motor genellikle pas geçilir. Sörvey raporu hazırlanırken teknenin makinalarının da yetkili servis marifeti ile kontrol ettirmeniz önerilir. Takdir ettiğiniz gibi; makina, cihaz ve sistemler tekne bedelinin önemli bir kısmını denk gelmektedir. Ama ufak ve/veya proje teknesi alıyorsanız, sörvey yaptırmak çok da mantıklı olmayacaktır.


Denize çık.

Acemi olup olmamamız önemli değil. Eğer bir tekne satın alıyorsak, teknenin cihaz ve sistemleri dahil tüm işlevselliğini test ve tecrübe edebilmek için deniz tecrübesine çıkmayı talep etmemiz gerekir. Gerek dümen tutacak, gerekse tekne manevralarını test ve tecrübe etmemiz lazım. Bu aşama, karada kontrol edemediğiniz şeyleri araştırmakla ve fiziksel olarak görmek ile ilgilidir. Bu vesile ile; gürültü, titreşimler, görünürlük, ergonomik, güvenlik, seyir, konfor ve kullanım kolaylığı gibi hususlar kolaylıkla test ve tecrübe edilebilir. Tavsiyem; her koltukta oturulması, her sistemin çalıştırılması ve bir arkadaşımızın da ikinci bir göz olarak yanımıza bulundurulması yönündedir. Diğer bir göz oldukça faydalı olacaktır.


Deniz tecrübesine çıkabilmemiz için, bir Satış ve Satınalma Sözleşmesinin imzalanmış ve tekne için kaparo ödemesinin yapılmış olması lazımdır. Tekne tecrübesi esnasında gerek marina servis ücretleri, gerekse teknenin yakıt ücretleri doğal olarak bize ait olacaktır.


Bütçeni denkleştir.

Uygun fiyatla doğru tekneyi bulmak, kulağa ne kadar hoş gelse de; kendi limitlerimizi zorlamadan buna erişmemiz oldukça zor olacaktır. Sıfır tekne alıyor olsak, bir çok banka ve/veya finansman kuruluşu tarafımıza teklif sunacaktır. Ancak ikinci el tekne satın alıyorsak, kredi kuruluşlarının tekneler için koyduğu yaş sınırına takılabiliriz. Her iki olasılıkta da, doğru tekne için kendi alım gücü ve limitlerimizi zorlamamız gerekecektir. Ayrıca; herhangi bir emtiamızı, alacağımız tekne karşılığında ipotek ettirebileceğimiz bir çok finansman kuruluşu da bulunmaktadır. Bu sayede bize borç veren kuruluş, teknemizin sigorta ve/veya mali değeri ile pek fazla ilgilenmeyecektir. Biz de tekneyi; yaş sınırına takılmadan, daha rahat bir şekilde alma imkanına kavuşmuş olabiliriz. Kaldı ki, bu sayede; nakit ödeme imkanı ile pazarlık yapma şansımızı da iyice arttırmış oluruz. “Yok benim param var, ben peşin alırım.” diyebiliriz, elbette. İlk teknemi cebimde beş kuruş yokken satın aldığımı hatırlıyorum. İkinci teknemi ise, planladığım bütçemin iki katı bir bedel ile satın almıştım. Yani bu işin ortası yok, hiç olmadı benim için. Eğer, teknenin kendimiz için doğru bir tekne olduğuna inanıyorsak; üç’üne, beşîne bakmadan hızlı bir şekilde, satınalma sürecini sonlandırmak en güzel yöntem olacaktır.


İşi bitir.

Satış sözleşmesi; vakti zamanı geldiğinde, teknenin eski sahibinden bizim üzerinize geçtiğini gösteren bir belge olarak karşımıza çıkacaktır. Çok basit bir şekilde ihtiyaç duyulan temel bilgileri ihtiva eden belge de; satıcı ile alıcının adı, adresi, satınalma fiyatı, tekne cinsi, şahitler belirtilir. Satış sözleşmesi imzalandığında ve para transferi gerçekleştiğinde; satınalma anşlaşmasında yazılı envanteri ile birlikte tekne sizin üzerinize geçer. Geriye bandırayı (bayrak) kendi üzerimize kayıt ettirmek kalır. Neticede; tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan, yaşam tarzımızı en iyi yansıtan bir tekneyi, hedeflediğimiz bütçe ile bulmuş olmanın verdiği mutluluk hiçbir şeye değişilmez. Daha fazla detay için arayabilir, ya da, mesaj atabilirsiniz


Saygı ve sevgiler

667 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page