top of page

Kategoriler

Yıllanmış Koca Kızlar...

Güncelleme tarihi: 9 Ara 2020

Herkese Merhaba.


Yoksa sizde, bulunduğumuz çevreden zaman zaman şikayet ederek, hayatımızın ne kadar sıradan ve monoton olduğunu etrafımızdakilere söyleyenlerden misiniz? Hani; sürekli şikayet ettiğiniz halde, elinize fırsat geçtiği anda, bu konu hakkında hiç bir şey yapmayanlardan? Ya da; her şeyi geride bırakarak kaçmak isteyen, fakat bunu kimseye anlatamayanlardan mı?


Her şeyi geride bırakarak yeni yolculuklara yelken açmak nasıl bir duygudur, acaba? Hiç merak edeniniz var mı? Ya da uygulayan? Tabi, burada; "yelken açmak" eylemi gerçek anlamında kullanılmış olup, yazıya farklı anlamlar yüklenmemesi hususunu önemle rica ederim.


Dünyayı dolaşacaksınız. Ya da teknede yaşamaya karar verdiniz. Bir tekne almak istiyorsunuz. Markette CE belgeli bir çok fabrikasyon tekne var. Dört, beş yaşlarında, mümkün ise kırk feet üzeri, su yapıcısı, solar panelleri, jeneratörü olan Jeanneau, Beneteau ve Bavaria markalarından birisi ile flört ettiğinizi farz edelim. "Neden bu markaları seçtin?" diyebilirsiniz. Bu markaları seçtim; çünkü, bu markaların Türk halkına dayatılan markalar olduğuna inanıyorum. Bana da dayadılar bir tane, merak etmeyin.


Örneğin; Şahin, Kartal, Doğan tadında, kuş serisi araçlarımız vardı. Hatırlar mısınız? Bize bir dayattılar; öyle bir sevdik ki bu araçları, yıllarca kullandık. Bu araçların hala ticareti yapılıyor, Türkiye'de. Doğru değil mi? Şimdilerde kime sorsam, kime baksam, Beneteau, Jeanneau ve Bavaria peşinde. Bir de ana yelkenleri sarma sistemli oldu mu, değmeyin keyiflerine. Neden mi? Türkiye ikinci el pazarında bu marka tekneler diğerlerine göre daha çok rağbet görüyor. Çünkü diğerlerini fazla bilen yok.


Yeni model tekneler; 140k€ ila 160k€ fiyat aralığında bulunabilse de; 40 feet üzerine çıktığınız anda bu rakamlarında artmaya başladığını ifade etmek çok ta yanlış bir söylem olmayacaktır. Evet, can sıkıntısı var. Monotonluk var. Kaşıntı var. 140, 150K€ civarı para da var. Teknelerde sizi bekliyor. Yapmanız gereken; biraz sıradışı olmak ve radikal kararlar alabilmek. Tek soru kalıyor geriye; “Buna cesaretiniz var mı?”


Ben sizlere; yukarıda belirtilen bütçe dahilinde, biraz yenileme ve güzel bir bakım ile uzun yola vurulabilecek, dünya üzerinde kabul görmüş, kendini kanıtlamış alternatif tekneler olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu tekneler, dünya denizlerinde, günümüz fabrikasyon teknelerine taş çıkartmaya devam ediyor. Hepsi de yıllanmış şarap gibi. Hala diri, hala güzel. Hadi bir göz atalım.

Peterson 44

Lansmanından otuz yıl sonra bile hala denizlerde dolaşmakta olan (center cockpit) Peterson 44, 75K€ ila 100K€ fiyat bandında göze çarpıyor. Kaliforniyalı tasarımcılar bu hızlı yelkenli ile (fast cruiser) çok güzel bir satış grafiği yakalamış olacak ki, o yillarda, ikiyüz taneden fazla Peterson 44 imal etmişler. Ayna kıç ve cutter armaya sahip olan bu tekneler hemen hemen her denize çok rahat bir şekilde adapte olabiliyor.

 

Liberty 458 and Liberty 49


Stan Huntingford tarafından çizilen ve Tom Hoyt tarafından tasarlanan Liberty 458 (120K € ila 150K€) ve Liberty 49 (170K€ ila 200K€) ne yazık ki çok sayıda üretilmemiştir. Bu teknelerin her ikisinin de yerleşim planı harikadır. 1980'lerin başında; Shin Fa tersanesi / Tayvan’da, Liberty 458’den otuzbir, Liberty 49’dan ise sadece onüç tane olmak üzere, toplamda kırk dört adet imal edilmişlerdir. Çok az sayıda imal edildikleri için, an itibari ile bulmak çok zordur. Bulabilirseniz, affetmeden satın alın. Liberty 458 inşa edilirken, Peterson 44’ün kalıbından feyz alınmış olduğu da, bizzat şirket sahibi tarafından ifade edilmişti.

 

Celestial 48


Seksenlerden kalma diğer nadir bir klasik. Omurga salmaya sahip bu tekneler; günümüzde Passport yatlarını imal etmeye devam eden, Xiamen, Çin’de konuşlu tersanede 90’lı yılların sonlarına kadar imal edilmişlerdir. Fiyat aralığı 100K€ ila 160K€ arasında değişebilmektedir. Hem sloop hem de ketch arma seçeneği bulunan bu tekneler, iki kamara ve iki tuvaletli olarak üretilmişlerdir. Gerçekten denize çok yakışan bir dizayna sahiptirler. Halihazırda koylarda, demir yerlerinde görülmekte ve bir çok iltifatı da hak etmektedirler. Sadece makina dairesi bile, bu tekneye vereceğiniz parayı hak etmektedir. Ayrı bir kapıdan girilen makina dairesinde; içerisinde, jeneratör, su yapıcı ve vb. cihaz ve sistemleri barındıracak çok güzel bir mekan yaratılmış.

 

Hans Christian


Bu ikonik şirket; HC 38 (50K€ ila 150K€) ve HC 43 (130K€ ila 190K€) modelleri de dahil olmak üzere yatçılar tarafından beğenilen, saygı duyulan birden fazla modele sahiptir. Geleneksel, denizci, ağır deplasmanlı, tonlarca tik dolu ve omurga salmalı teknelerdir. Bu sebep ile, vernik yapmayı sevmiyorsanız, uzak durun. Günümüzde ki, sıfır fabrikasyon tekne fiyatları ile neredeyse yarışabilmektedirler.

 

Tayana 37


Tayana yatlarının en çok rağbet gören modelleri (54 ve 64 feet) günümüzde imal edilmeye devam edilmektedir. En ufak teknesi ise; günümüzde 30K€ ila 80k€ fiyat aralığında bulunabilen, geleneksel görünümlü, denizci karakterli, omurga salmalı, cutter armaya sahip, 1970 ila1980'li yıllar arasında inşa edilmiş olan Tayana 37’lerdir. Bu tekneler gerçekten ağırdır. Herhangi bir yarış kazanmamış olmalarına ragmen, denizci ve dayanıklı bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz.

 

Passport 40


Uzunyol teknesi ararken karşıma çıkan, olmazsa olmazlardan bir tekne de Passport 40'dır. 70K€ ila 120K€ fiyat aralığında piyasada bulunabilmekteler. 1980 başlarında piyasaya sürülen Passport’lardan, 1991 yılına kadar toplam yüzkırkbir adet üretilmiş. Günümüzde; özellikle Amerika’da, hemen hemen her marinada bir tane Passport 40’a rastlamak mümkün. Robert Perry tarafından tasarlanan teknelerin iç mekanları zamanla biraz değişmiş. Kimisinde L oturma grubu varken, kimisinde U oturma grrupları göze çarpıyor.

 

Gulfstar 44


Tartışmalı bir seçim gibi duruyor. Neden mi? Tekne hakkında olumsuz yorumlar duyma olasılığınız fazladır. Kulaklarınızı bu yorumlara kapatın. Özellikle 1980 sonrası Vince Lazzare/Florida’da inşa edilenler, çok iyi tasarlanmıştır. 1970’lerin başlarında inşa edilenleri görmezden gelebilirsiniz. Lakin 1980 sonrası inşa edilenler efsane modeller olup, 60K€ ila 100K€ fiyat aralığındadırlar. Yine seksen sonrası inşa edilen skeg dümenli bir ablası da vardı. Evet; Gulfstar 50’ler ise günümüzde, 80k€ ila 130k€ fiyat aralığında halen denizlerde dolaşmaktadırlar.

 

Norseman 447


Fazla bakım gerektirmeyen bir güverte ve çağdaş çizgilere sahip şık bir Perry tasarımıdır. Piyasada 130K€ ila 190k€ arasında işlem görmektedirler. Bunlar kaliteli, merkez veya kıç kokpitken kumanda edilebilen, cutter armaya sahip, uzun salmalı (yaklaşık 2 mt) , muhteşem bir iç yerleşim planı bulunan hızlı teknelerdir. Tayvan, Ta Shing'de inşa edilmiş bu teknelerin yelken alanları fazla olup, uzun pasaj geçişleri için oldukça uygun seyir imkanı sunduklarını söyleyebiliriz.

 

Hylas 44


Hylas 44 (90k€ ila 130k€ ) başlangıçta tekne kiralama firmaları için özel olarak inşa edildi. Florida'da; hali hazırda, bir çoğuna rastlayabilirsiniz. Hylas, hala 46 ila 70 feet arasında tasarımlar sunan birinci sınıf bir tekne imalatçısıdır. Hylas 44 en eski modellerden biri olup, 1980'lerin ortalarından 1990'ların başına kadar inşa edilmiştir. Center cockpit olarak dizayn edilmiş bu tekneler, güzel bir iç yerleşim alanine sahip olmakla birlikte, güverte altında oldukça güzel bir master kabin imkanıda sunmaktadır. Gezgin bir çift tarafından kolaylıkla sevk ve idare edilebilecek bir uzun yol yelkenlisidir.

 

Cabo Rico 38


İtiraf etmeliyim ki, kişisel favorilerimden biri Crealock tasarımı, Cabo Rico 38’dir. Günümüzde; seksenli yıllarda inşa edilmiş olanlar, 70k€ ila 120k€ arasında hala alıcı buluyor. Daha yeni modellerin fiyatları ise doğal olarak yüksek. Bu tekneler 70 yıllardan 90’lı yıllara kadar, sadece omurga salma olarak inşa edilmişlerdir.


Ne yazık ki; güzel bir 56 feet Cabo Rico’yu kızağa koyduktan sonra, Kosta rika’da konuşlu firma iflas ediyor ve üretim sonlanıyor. Eğer tek başınıza seyir yapmayı düşünüyorsanız, bu tekneleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.


Tabi ki; genç, yüksek model ve mümkünse fabrikasyon tekneleri de seçme imkanınız bulunmaktadır. Dört, beş yaşında 160k€’luk bir Beneteau, Jeanneau ve/veya Bavaria ile de yola çıkılabilir. Saydıklarımızın hepsi okyanus geçebilecek kalite ve kapasitede teknelerdir. Lakin, kendisini kanıtlamış, hali hazırda bir kaç küçük bakım ve iyileştirme ile yola hazırlayabileceğiniz, uygun bütçeli klasik teknelerin olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim.


Saygı ve sevgiler.

121 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page