top of page

Kategoriler

O bir Hollandalı. Elling E3 Trawler

Güncelleme tarihi: 15 Şub 2022Bilgilendirme

Teknemiz; Hollanda’da 50 yıldan fazla tecrübeye sahip Neptune Marine tarafından modern anlayış ve CE okyanus A sınıfı kriterlerine göre tasarlanarak 2001 yılında Hollanda’da inşa edilmiştir. Gövde kabuğunda yüksek kaliteli Kevlar fiber kullanılarak imal edilmiş olan tekne, dört metre yüksekliğinde dalga ve sekiz kuvvet havaya karşı koyabilmektedir. Fırtınada ters dönse dahi, kurtarma tekneleri gibi tekrar kendini düzeltebilmektedir. 16 knot yarı deplasman hızında bile sessiz ve titreşimsiz seyir yapma imkanı sunmaktadır.

Zerafet ve kalitenin “hızlı trawler” kavramı ile birleşmesi neticesinde; tekne sahibi ve misafirlere lüks bir yat deneyimi sunulmakla birlikte, trawler hızlarında ise, oldukça düşük bir yakıt tüketimi sağlanmıştır.

Tekne, Hollanda yat teknolojisi ve işçiliğinin seçkin ve modern örneklerinden birisidir. Örneğin; bir tuşa basarak, teknenin direk yüksekliğini alçaltılabilmektedir. Bu sayede; 3.45 metrelik köprülerin altından geçilerek, iç sularda da seyir imkanı yaratılmıştır. Elling yatları dünya üzerinde en güvenli yatlar olarak bilinmektedir. Elling'in tüm fikri alabora olamayan bir motor yat yaratmak olduğu için; tekne, cankurtaran tekneleri gibi, kendi kendini doğrultabilecek şekilde tasarlanarak imal edilmiştir.Kendi sınıfları arasında her tür dalgalı denizde en güvenli tekne oldukları düşünülmektedir. Güvenilir motor ve gövde şekli sayesinde uzun mesafeler katedebilen bir motor yat olarak göze çarpmaktadır. Elling E3 denizci bir teknedir. Hava deniz durumu arttığında sağa, sola kaçan teknelerden değildir.

Tekneye iskele ve/veya sancak vasatta bulunan kapılardan girilebileceği gibi, teknenin kıçında bulunan dinlence /yüzme platformundaki beş basamaktan istifade etmek sureti ile de giriş imkanı bulunmaktadır. Havuzlukta bulunan kapıdan içeri girdiğinizde, panoramik görüntüye haiz “pilot house” salon bölümüne girilmektedir.

İstenildiğinde, elektrikli punematik çatısı açılabilen bu üst salondan, yine beş basamak ile içerisinde yemek masası ve Televizyonun bulunduğu geniş bir salona inilmektedir. Salon içerisinde teknenin baş tarafına doğru ilerlediğimizde, teknenin sancak baş tarafında V şeklinde iki kişilik bir kabin, iskele baş tarafında ise kapalı duşlu ve elektrikli bir tuvalet konumlandırılmış olduğu göze çarpmaktadır. Salon iner inmez sancak tarafta, teknenin kıçına doğru uzanan tek kişilik, tuvaletli bir kabin bulunmaktadır. Teknenin master kabinine ulaşmak için ise, teknenin iskele tarafında konumlandırılmış ve salon ile bağlantısı bulunan galeri mutfağı, teknenin pupası yönünde geçmeniz gerekmektedir.

Tekne ikinci sahibi tarafından 2005 yılında Florida / Amerika’da satın alınmıştır. 2005 yılından günümüze kadar özel kullanılmıştır. Tekne sahibi Amerikan vatandaşı olup; tekneyi, 2005 ila 2014 yılları arasında Amerika’da (Atlantik Okyanusu) kullanmıştır. 2015 yılı içerisinde gemi ile Türkiye’ye getirilen tekne, 2015-2020 yılları arasında da Akdeniz ve Ege denizinde kullanımıştır. 2017 tarihinde Türk bayrağına geçirilmiştir. 1600 devirde 8 knot hıza ulaşan 370 hp Cummins makinanın yakıt tüketimi saatte 11 litre olarak göze çarpaktadır.

Tekne;2021 sezon öncesi bakımlarının yapılabilmesi için tekne sahibi tarafından Marmaris Yat Marina’ya getirilmiştir. Teknenin ana makine, jeneratör ve alt bakımlarının yapılması planlanmıştır. Teknenin satış fiyatı 180k€’dur. Satış esnasındaki güncel kur esas alınacaktır. Tekneyi görmek için randevu alınması gereklidir. Pazar günleri hariç randevu alınmak sureti ile tekne gösterimi yapılabilecektir.


Tekne sahibinin yorumu

Yılbaşı tatilinde Ft. Lauderdale’den Chesapeake körfezine kadar yapmış olduğum seyir süresi, hafta sonları, teknemin bağlı olduğu körfez içerisinde yaptığım seyir süresi toplamından oldukça fazla olmasına karşın, teknemde herhangi bir vibrasyon ve/veya titreşim hissetmedim. Ayrıca üç farklı Elling marka trawler kullandığım dikkate alındığında; tecrübe ettiğim toplam dört teknede de, herhangi bir titreşim sorunu yaşamadım. Bütün tekneler Cummins marka dizel motorlar ile donatılmıştı.

Elling gibi gövde hızını aşacak şekilde tasarlanmış trawler tekneleri yarı deplasmanlı olarak dizayn ve imal edilmişlerdir. Gövdenin baş kısmı yuvarlak, kıç kısmı ise düz olarak dizayn edilen tekneler; yüksek hızlarda, plain’e kalkarak, kıç kısmı üzerinde seyir yapmaya başlamakla birlikte bu sayede, teknenin daha az bir itme gücü ile gövde hızının üzerine çıkmasını sağlanmaktadır. Yarı deplasmanlı teknenin avantajı, her iki dünyanın da (motoryat/trawler) tadını çıkarmanızdır. Bir başka deyiş ile; tekne düşük bir yakıt tüketimi ile trawler hızlarında seyir edebildiği gibi, yüksek hızlarda da ekonomik bir şekilde seyir yapabilme imkanı sunmaktadır. Trawler teknelerinde gövde hızını kolayca bulabilmeniz için; . Su hattı uzunluğunun kare kökünü 1.34 sabit katsayısı ile çarpmanız yeterli olacaktır. Teknemin 36 feet su hattı boyu olduğu dikkate alındığında; gövde hızının 8 mil olduğunu ifade etmek çok ta yanlış bir söylem olmayacaktır. Örneğin; Nordhaven marka trawer tekneleri, tam deplasmanlı gövde olarak dizayn ve imal edilmiş oldukları için 8 mil’den fazla gidemezler. Ellingmarka traler tekneleri ise; yarı deplasmanlı bir gövde ile dizayn/imal edilmiş olduğu için tek motor ve düşük bir yakıt tüketimi ile kolaylıkla 18 mil gövde hızına ulaşabilmektedir.

Tam deplasmanlı ve/veya yarı deplasmanlı gövdeli her tekne, elbette kaba denizlerde sallanacaklardır. Bu sebep ile bazılarına stabilizatör takılmaktadır.Öte yaandan;ağır balast/salmaları ve tekneyi bir tarafa iten yelkenleri sayesinde, sadece yelkenli teknelerin kaba denizlerde salınımı düşük olmaktadır. Salınımları düşük olsa da; yelkenli tekneler seyir halinde bir tarafa yattığı için, çoğu zaman 30 derece eğimi bulan bir güverteleri üzerinde yürümek epey zor olabilecektir.Yelkenli tekne tercih ettiğinizde bu duruma alışmanız gerekmektedir.

Trawler teknelerinin tam gövde omurgaları bulunmaktadır. Bu nedenle; kaba denizlerde, yüksek hızlı motor yatlar gibi V şeklindeki gövdelere sahip olan teknelerden çok daha iyi davranırlar.

Fırtınaya ve dalgalı denizlere yakalandıysanız, kendinize sormanız gereken doğru soru şu olmalıdır. "Kaba denizler ile mücadele edebilecek misiniz?" Onbeş yıllık bir kullanıcı olarak; yarı deplesman olarak dizayn ve imal edilmiş olan Elling marka teknelerin bu işi kolaylıkla yapabileceğine eminim. Ayrıca; yarı deplasman olarak tasarlanmış gövdesi sayesinde, yüksek hızlara kolaylıkla çıkarak, size "fırtınadan kaçma" seçeneği de sunmaktadır. Bir diğer önemli konu ise yan rüzgarlar. Elling trawler tekneleri, fırtınalı ve kaba denizlerde yan rüzgar lardan fazla etkilenmemektedir. Yanılmıyorsam 65 mil esen rüzgarı bordadan aldığınızda tekne sadece 10 derece yatmaktadır. A sınıfı sertifikalı bir okyanus teknesi olarak sınıflandırılmış olmasının bir nedeni de bu yüzdendir

Yine sorulması gereken doğru sorunun; "Hangi tekne fırtına sırasında denize daha dayanıklı ve rahattır?" olması gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyorum. Elling'in trawler teknelerinin sınıfının en iyilerinden biri olduğuna inanıyorum.TEKNİK ÖZELLİKLER:

v İmalatçı: Elling Yachting (Neptune Marine)

v Dizayner:Frank Mulder, Kevin Freivokh

v Model:Elling E3 Executive

v Yıl:2001

v Sınıflandırma: CE Kategori A - Okyanus

v Gövde:Kewlar ile güçlendirilmiş fiber glass

Ø Karinaya ozmoz’a dayanıklı olması için vinyl ester bariyer kat uygulanmış. (2008)

Ø Gövde koyu Awlgrip boyalı

Ø Yarı deplasman gövde

v Makina:Tek / Dizel

ÖLÇÜLER:

v Tam boy:13.20 metre

v Güverte uzunluğu:11.98 metre

v Genişlik:4.26 metre

v Draft:1,27 metre

v Yükseklik:3.45 metre

v Deplasman:13.607 kg

v Tavanyüksekliği:1.98 metre

MOTOR BÖLÜMÜ:

v Makina:Cummins 370 HP at 3000 RPM

v Model: 6BTA 5.9M3

v Motor saati: 2560 (20.11.2020)

v İntikal Sürati:

Ø 7.5 kn@1500 rpm 10 litre/saat. 1239 mil mesafe

Ø 10 kn@2200 rpm 30 litre/saat 491 mil mesafe

Ø 15 kn@3000 rpm 55 litre/saat 320 mil mesafe

v Filtre:Çift Filtre

v Jeneratör:8 KW Onan dizel jeneratör

v Model:MDK WB-4490195E

v Jeneratör saati: 960 (20.11.2020)

v Battery Şarj Cihazı:Mastervolt 50A-24V

v Inverter:110V AC-1500W

v Tahrik sistemi: Şaftlı (Aqua-drive pressure bearing system, twin disk transmission)

v 60 mm çapında paslanmaz şaft

v Pervane:66 mm beş kanatlı nibral bronz pervane

v Baş pervane:8 HP

v Yangın koruması :Makine dairesi otomatik yangın söndürme sistemi

ELEKTRONİKLER:

v Simrad CR44 25 NM 4 KW radar/gps

v Simrad digital NSS 12 chart chartplotter

v Simrad Robertson AP 20 otopilot

v Simrad IS 15 pusula

v Simrad hız, derinlik, su sıcaklığı. göstergesi

v Simrad VHF RD 68 telsiz

v Raytheon VHF,

v Korna

v TV anten yükselticisi

v Dümen açı göstergesi

v Garmin 3205 Plotter

v Manyetik pusula

TANKLAR:

v Yakıt tankı:1500 litre paslanmaz çelik

v Temiz su tankı:1000 litre plastik(polypropylene)

v Pis su tankı:170 litre plastik (polypropylene) 24 V maserator tahliye pompası ile birlikte

MEKANİK:

v Webasto 32,000 btu A/C iklimlendirme cihazı ( 2013), beş adet hava kanalı çıkışı

v Havalandırma:Tuvalet ve motor dairesinde havalandırma sistemi.

ELEKTRİK:

v 24 volt DC sistemi

v Several 110 and 240 V sockets

v 4 adet 225 Ah servis aküsü

v 110 V prizler, 110 V prizler, alt salonda tasarım masa lambaları, halojen ışıklar ve dimmerler, yatak okuma lambaları, dış güverte kıç ve yürüyüş yolu aydınlatma lambaları

v Panasonic 21” TV DVD player

v Panasonic Radio/6 CD değiştiricili ve 4 hoparlörlü

v Su ve gaz alarmı

v Mastervolt transformatör dönüştürücü 120-220-240V AC çıkış ve 45-65hz ayarlanabilir frekans aralığında giriş imkanı

Ø Sistem ve bileşenleri Türkiye’de sorunsuz çalışabilmektedir, 16A-32A/220V sahil bağlantı adaptörü dahildir.

v Sahil/telefon kablosu bağlantı paneli

SIHHİ TESİSAT:

v Basınçlı su sistemi, Yüzme platformunda sıcak/soğuk su imkanı.

v Elektrikli su ısıtıcısı: 40 litre eletrikli termosifon

STEERING:

v Paslanmaz çelik dümen palası ve hidrolik sistem

GÜVERTE:

v Tik yüzme platformu

v Tik merdivenler

v Paslanmaz çelik havuzluk giriş kapısı

v Güverte etrafında 35 mm paslanmaz çelikten imal vardevela

v Lofrans ırgat 1500watt ve kumandası

v 16 kg Delta çıpa ve 50 metre zincir

v Başgüverte de oturma grubu

v Can salı ve çeşitli eşya koymak için dolaplar

v Sabit (Hard top) ve hareketli bimini

v 300 W Solar panel ve regülatörü

DEPOLAMA ALANI:

v Yüzme platformundan girilen ve içerisinde yürünebilen depolama alanı.

DÜMEN EVİ:

v Su geçirmez aliminyum çerçeveli çift cam kapı ve pencereler.

v Pnömatik hareketli ve deri kaplı dümenci koltuğu

v Hilal şeklinde kanepe ve kiraz ağacı katlanır masa

v Parlak kiraz ağacı dolaplar, kitap rafı, harita masası

v Kiraz ağacı yer kaplamaları

v Ön cam üzerinde 3 adet silecek

v LED gösterge paneli

v Pnömatik motorlu su geçirmez elektrikli sun roof

v Radar ve antenlerin monte edildiği platformun yüksekliğini alçaltan elektrikli kumanda

ALT SALON:

v Hilal şeklinde vernikli kiraz ağacı oturma grubu ve oval yemek masası

v TV ünitesinin yanında iki koltuk

v Kiraz ağacı kaplama dolaplar

v Vinyl tavan ve alabandalar

v Halı kaplama zemin

v Dört adet heç ve iki adet perdeli lumbuz

ÖN KABİN:

v V yatak ve vernikli kiraz ağacı mobilya ve dolaplar

v Elbise dolabı, paslanmaz çelik çıkıntılara sahip raf tutamaçları

v İki adet lumbuz ve perdeleri

v Bir adet heç

ÖN TUVALET:

v Electrikli Tecma tuvalet

v Ayrı duş

v Su sıcaklığını ayarlayabilen bataryalar

v Paslanmaz çelik banyo aksesuarları

v Corian batarya tezgahı

v İskele tarafta bir adet perdeli lumbuz

İKİNCİ TUVALET / KABİN / DEPOLAMA ALANI

v Vernikli dolaplar, Corian tezgah

v Bir adet Lavabo ve üzerinde hareketli yatak.

v Manuel tuvalet

v Depolama alanı

v İskele tarafta bir adet perdeli lumbuz

v Kiraz ağacı kaplama raflar ve paslanmaz çelik raf tutamaçları

MUTFAK:

v Vernikli dolaplar, Corian tezgah ve iki gözlü paslanmaz çelik evye

v Bosh marka elektrikli tezgah üstü ocak ve iki hızlı aspiratör

v Bosh marka paslanmaz çelik bulaşık makinası

v Sharp marka micro dalga fırın

v Bir adet ekmek kızartma makinası

v Kiraz ağacı mobilyalı tam boy derin donduruculu buzdolabı

v Bulaşık makinası

v Şarap depolama alanı

v İskele tarafta bir adet lumbuz

v Kiraz ağacı zeminler

KIÇ KABIN:

v İki kişilik yatak

v Vernikli kiraz ağacı dolaplar, vinyl alabanda kaplaması

v Aynalı elbise dolabı

v İskele tarafta bir adet lumbuz

v Bir adet geniş heç

v Özel imalat kiraz ağacı raflar

v Zemin halı kaplama269 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Burak
Burak
Feb 07, 2022

Satış işlemi tamamlanmıştır.

Like
bottom of page