top of page

Kategoriler

Kayık Evler

Avrupa kıtası birçok eşsiz bina ve kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, bazı yapılar gerçekten çok sıra dışıdır. Fransa'nın kuzey sahillerinde yer alan Equihen Plage köyü de bunlardan biri. Bu huzurlu yerde güzel bir plaj, güzel kamp alanları ve oldukça rahat evler (slow city) bulunmaktadır.


Köy sakinleri ise baş aşağı teknelerde yaşıyor. Evet, yanlış duymadınız. Bugün, modern bir ev yerine böyle küçük bir alanda yaşamak gereksiz gibi gözükse de; yerli halk, kültürel miraslarına ve tarihlerine sahip çıkmayı başarmış. 1900'lerin başında Equihen Plage, balıkçılık için en iyi yerlerden biri olarak biliniyordu. Kıyıda çok sayıda tekne yok edilmek zorunda kaldığı için, yerel balıkçılar bunları el yapımı barınakları için çatı olarak kullandı. O zaman, bölgeye "Quartier des Quilles en l’Air" adı verilmiş.


Ne yazık ki, İkinci Dünya Savaşı köydeki hemen hemen her kayıkhaneyi mahvetti. Ancak, yerel aileler miraslarını korumaya kararlıydı. Böylece, köy sakinleri eski kayıkhanelerin bazılarını restore etti ve yerlerine yenilerini inşa etti. Bugün, 3.000'den fazla kişi teknenin altında yaşamaktan hoşlanıyor ve bazıları turistlere açık.


47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page