top of page

Kategoriler

Nokta Model Hatırası


Ana sponsorlarımızdan Nokta Model ve ailesi teknemizi ziyaret etti. Nokta Model'in sahibi; otuz yıllık arkadaşım, Özgehan Yalçın ve biricik nişanlısı Feyza, yanlarında ise, Evren-Mukaddes çifti, Göksu-Hülya ve minik gözdeleri Özge ile beraber Orhaniye Cennet Marina'dan yola çıktık.

Biraz daha öne saralım. Bu, fevkalade ekibi, Orhaniye'den alabilmek için 5 kuvvet havada Marmaris'ten Orhaniye'ye Emir ile intikal ettik. Gece saat 03:00'da başlayan yolculuğumuz, sabah saat 10:00'da bitti. Kadırga burnuna kadar, makina kuvveti ile yaptığımız seyir, rüzgarın da çıkması ile yelken'e dönüştü. Kadırga burnunu bordaladığımızda yelken bastık. Full arma ile yaptığımız gece seyri esnasında, zaman zaman yelken alanını küçültmek zorunda kaldık.

Serçe koyu civarında ana yelkeni 1.nci camadana vurduk. Bozukkale'ye geldiğimizde ise, Cenovayı küçülttük. Yarım adayı döndüğümüzde ise, cenovayı kapatarak, ana yelken ve motor ile kuzeye yöneldik. Selimiye'ye yaklaştığımızda ise, rüzgar kalmadığı için ana yelkeni de kapatmak zorunda kaldık.Bizi; Cennet Marina işletmecisi Atilla ağabey, karşıladı.

Neyse, gelelim gezimize. Göksu/Hülya/Özge ile Evren/Mukaddes çifti, Ankara'dan, Özgehan ve Feyza çifti ise, İstanbul'dan gelecek idi. Ankara ekibi ile randevu tesis ettiğimiz saatte buluştuk. Lakin; İstanbul ekibi, yine geç kaldı. Özgehan ertesi sabah saat 05:00'da geldi. Alkol muayenesinden sonra, kendisini tekneye aldım. Hoh'la deyince, hemen hoh'luyor. Alışkanlık, işte.

Bu arada, akşam yemeğimizi, Cennet Marina'nın restoranında yedik. Hesabı Özgehan'a itelemeyi çok istedik. Ancak; kendisi katılamadığı için, Evren ve mali müşavir eşi Mukaddes, bir jest yaptı. Bu vesile ile; kendilerine çok teşekkür ederiz.

Ertesi sabah, Atilla ağabey'e teşekkür ederek Cennet Marina'dan ayrıldık. Rotamız Bencik. Dümende Emir kaptan. Ben ise, kahvaltı hazırlığı yapıyorum. Feyza, Mukaddes ve Hülya; sağ olsunlar, yardımcı olmak için, sürekli talep'te bulunuyorlar. Ben de; sürekli olarak, kendilerinin tatil'de olduğunu hatırlatıyor, keyiflerine bakmalarını istiyordum.

Koya girdik. Hınca hınç dolu. Bizim havuzda bir gulet var. Koy içerisinde biraz ilerledik. Ahşap bir iskeleye çıma tuttuk. Ekip denize atladı. Bir yandan da guleti kesiyorum. Gulet ayrılma manevrasına başlayınca, Göksu'ya bot ile ayrılmasını rica ettim. Ekibi ve botu orada bırakıp, kendimize ait olacak, özel havuzumuza intikal ettik. Koy içi çok hareketli idi. Havuzu kaptırmamak için hızlı hareket edince, salmamızı sığlık bir bölgede kuma sürttük. Neyse, koyu kaptım. Manevrayı yaparak, yaklaşık yirmi metreye demir attım. Emir kaptan sahilden çift çıma tutunca, tekneyi sabitledik.

Yaklaşık yarım saat sonra, diğer koyda bıraktığımız ekip, bir gezi teknesine kendini yedekletmiş olarak geldi. Özgehan kadar sosyal bir adam tanımadım. Bencik koyunda, teknelere servis yapan Şakir''i bulmuş. Şakir'e neler getirtmedi ki? Kaju fıstık, şalgam, midye dolma, baklava, börek.

İlk akşamımızı Bencik'te geçirdik. Gece olunca, Biminiyi kaldırdım. Gökyüzü harika idi. Gece bolca denize girdik. Bük içerisinde tek biz vardık. Bolca gürültü yaptık. İlerleyen saatlerde, domuzlarda bize katıldı.

Ertesi gün, Şakir'i bekledik. Siparişlerin bir kısmını getirecek idi. Özgehan boş durmamış, adamı gördükçe sipariş vermiş. Şakir gelince çımaları söküp, demir aldık. Dişlice adasının önünde güzel resimler çektik. Yelken bastık. Hisarönü körfezinde bolca yelken yaptık. Rüzgar kesilince körfez ortasında yüzme molası verdik. Oldukça keyifli idi.

Ekibi, Adaboğazı mevkine götürdüm. Demir attık, çıma tuttuk. Yemeğimizi yedik ve denize girdik. Su altı çekimlerini de burada icra ettik. Saat 17:00 gibi demir alarak Söğüt koyuna intikal ettik. Akşam saatlerinde iskeleye kıçtan kara olduk. Restorana geçtik. muhteşem bir gece oldu. İlerleyen saatlerde, gitarı aldım. Ekip içerisinde bu kadar sanatçı olduğunu bilmiyordum. Özgehan geceye damgasını vurdu. Adam da bir ses var, Allah vergisi. Vakit geçtikçe bizim gitar diğer masalarda da dolaşmaya başladı. Bu muhteşem geceyi, Söğüt'te noktaladık.

Ertesi gün, ikmalimizi yaparak Söğüt'ten ayrıldık. Özgehan halime acımış olacak ki, "Kahvaltıyı dışarıda yapalım" dedi. Hal böyle olunca Kocabahçe koyuna intikal ettik. İskeleye bağladık. Ekip, restorana çıktı. Kahvaltımızı yaptık. Bolca resim çektik. Kahvaltıdan sonra demir alarak biraz yelken yaptık. körfezde denize girdik. Akşam konaklamak için dirsek koyuna intikal ettik. Dirsek koyunda akvaryum gibi bir mevkide çıma tuttuk. Ekip denize atladı. Gece boyunca da denizden çıkmadık. Köfte, makarna, salata ve meyveden oluşan bir menümüz vardı. Ramazan münasebeti ile alkol'e olan ilgi biraz az idi. Ekip üyelerinden bir kaçı, Cumartesi'yi iple çekiyordu. Geceyi Dirsek koyunda noktaladık. Oldukça keyifli idi. Sabri Ağabey ile bu koyda tanıştım. Denize atlarken koydaki herkes ona bakıyor idi.

Ekip kalabalık olunca; bir gece dışarıda, bir gece de iskelede kalacak şekilde plan yapıyordum. Su tüketimimiz ve ürettiğimiz çöpler ancak bu şekilde idare edilebiliyordu.

Dirsek'ten sonra, Datça istikametine yelken yaptık. Yelken sonrası; iki, üç yerde çıma tutarak, yüzme molaları verdik. Akşam üstü rotamızı Selimiye'ye çevirdik. Geç saatlerde iskeleye yanaştık. Ekip, gezmek için tekneden ayrıldı. Ben lojistik ihtiyaçlamızı giderdim. Çöplerden kurtuldum. İşin komik tarafı, bütün gün denize giren ekip, Selimiye'de de denize girdi. Yaklaşık dört saat liman ziyareti yaptık. Özgehan lojistik ihtiyaçlarımızı gidermeye devam etti. Adam sürekli para harcıyor. Dondurmasına kadar almış, tekneye getirdi.

Saat dokuz gibi iskeleden ayrıldık. Sığ limana intikal ettik. Sığ liman, Selimiye koyunun hemen yanı başında. Akvaryum gibi bir suyu var. yaklaşık yirmi metreye demir atarak, kıçtan çıma tuttuk. Yemeği hazırladık. Şarkı ve türküler eşliğinde; yıldızların altında, inanılmaz bir geceye imza attık. Saat sabah iki gibi ne şarkı söyleyecek, ne de yiyecek halimiz kalmamış idi. Kızlarla birlikte denize atladık.

Tabi; bayramın ilk günü olunca, ekip üyeleri alkol olayına biraz daha fazla ilgi göstermiş idi. Göksu ile sabah saat 17:00'a kadar oturduk. muhabbet oldukça keyifli idi. Ertesi gün kahvaltımızı bu koyda yaptık. Deniz muhteşem idi. Kahvaltı sonrası demir alarak, önümüze gelen her bük'te mola vererek, Orhaniye'ye doğru intikal ettik. Son olarak İnbükü'ne demir attık. Burada kıçtan takma motorumuz arızalandı. Özgehan ile beraber kürek çekerek tekneye geldik. Akşam üstü İnbükü mevkinden ayrılarak, Orhaniye'ye intikal ederek iskeleye yanaştık.

Ekibin bir kısmı, Marmaris'e intikal etti. Biz de Evren ve Mukaddes ile Orhaniye'de kaldık. Balığımızı söyledik. Sakin ve huzurlu bir bir geceye imza attık. Özgehan ve ekibi'de Marmaris'ten gelerek bize katıldılar. Ertesi sabah güzel bir kahvaltı sofrası hazırlattım. Ekip ile beraber kahvaltımızı yaptık. Miki Mouse ile Eşşeğimiz, -onlarsız olmaz- serende asılı kalmış. Onlara bir kurtarma operasyonu yaptık. Onları da sağ salim indirdikten sonra, Ekip ile vedalaştık.

Çok kısa bir süre olsa da; -altı gün- çok güzel bir macera yaşayarak, güzel anılar biriktirdik. Hadi, dağılın..

İyi seyirler.


193 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page